Strefa Rodzica na bajecznym oddziale

W piątek, 12 stycznia br. Budimex otworzył kolejną, 23. Strefę Rodzica. Podopieczni Oddziału Pediatrycznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim oraz ich opiekunowie zyskali nową przyjazną przestrzeń. Wyremontowany pokój dzienny, odnowiona kuchenka oddziałowa oraz hol z nowymi meblami zostały przekazane najmłodszym pacjentom i ich opiekunom.

W uroczystym finale 23. edycji programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” wzięli udział Krystyna Płukis - dyrektor Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, dr Radosław Suchner – ordynator Oddziału Pediatrycznego, Grzegorz Benedykciński – burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Marek Wierzbicki – starosta powiatu grodziskiego, Adam Skobodziński  - dyrektor rejonu Budimex SA, a także pracownicy szpitala
i wolontariusze Budimeksu.

Od ponad 4 lat program realizuje i w całości finansuje Budimex SA.

Celem ogólnopolskiego programu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom jest zwiększenie komfortu dzieci przebywających w szpitalach poprzez tworzenie miejsc, w których mogą spędzać czas ze swoimi rodzicami i opiekunami i choć na chwilę zapomnieć o chorobie i szpitalnej rzeczywistości. Pobyt dziecka w szpitalu jest stresujący zarówno dla niego samego jak i towarzyszących mu opiekunów. Obecność rodziców to obok procesu leczenia kluczowy element umożliwiający małym pacjentom powrót do zdrowia. Poprawa jakości czasu spędzonego w szpitalu może w znacznym stopniu skrócić trudny proces hospitalizacji.

Strefa Rodzica w Grodzisku Mazowieckim jest już 23. miejscem w Polsce, w którym twórcom programu udało się stworzyć nowoczesną przestrzeń dla rodziców i opiekunów chorych dzieci. Unikalność autorskiego programu Budimeksu polega m.in. na tym, że umożliwia adaptację przestrzeni na oddziale, bez konieczności tworzenia nowych pomieszczeń. Wybór miejsca, w którym aranżowana jest Strefa Rodzica i jej ostateczny wygląd, powstają w wyniku konsultacji z architektami i rozmów z ordynatorami oddziałów dziecięcych.

Oddziałem Pediatrycznym kieruje lek. med. Radosław Suchner. Leczone są tu dzieci od niemowlaka do 18. roku życia. Aby złagodzić strach i ból najmłodszych, w lipcu 2017 r. z inicjatywy dr Suchnera na oddziale odbyło się malowanie przez wolontariuszy dziecięcych sal. Motywem przewodnim została podróż, która odbywa się do czterech bajkowych krain: krainy oceanu, lasu, gór i sawanny. Na tym bajkowym tle dość smutno prezentowały się ciemne i mało użyteczne pomieszczenia, które do tej pory były przeznaczone dla dzieci i rodziców. Dlatego też Budimex w porozumieniu z dyrekcją szpitala zdecydował, że pokój dzienny, kuchenka oddziałowa i hol stanął się funkcjonalną, atrakcyjną przestrzenią z większymi udogodnieniami dla opiekunów i małych pacjentów, tak jak każda z dotychczas oddanych szpitalom w całej Polsce 22. Stref Rodzica.

Pokój dzienny został podzielony na strefę dla dzieci i opiekunów, przez co zwiększyła się funkcjonalność i atrakcyjność pomieszczenia. Lepsza organizacja przestrzeni, jej aranżacyjne uporządkowanie spowodowało, że pokój stał się bardziej kreatywny zwłaszcza dla młodych pacjentów, którzy spędzają na oddziale wiele dni. Powierzchnia została wyrównana, pomalowana i odświeżona. Wstawiono kolorowe, robione na zamówienie meble. Odnowioną przestrzeń ozdobiły kolorowe i wesołe motywy na ścianach. Mała kuchenka oddziałowa stała się bardziej funkcjonalna z większymi udogodnieniami dla korzystających z niej opiekunów małych pacjentów. Zlikwidowano otwierane do środka drzwi, które powodowały duże ograniczenia i dodatkowo zabierały i tak małą  przestrzeń. W tej części szpitala nie ma okien zewnętrznych, dlatego zastosowano nowoczesne i mocniejsze oświetlenie, które optycznie powiększyło i rozweseliło ciemne do tej pory pomieszczenie. Na hol przywieziono nową, wygodną sofę i wstawiono kolorowe krzesełka z daszkami, które będą cieszyć młodych pacjentów.

Jak przed każdym finałem tak i tym razem tuż przed uroczystym przekazaniem Strefy na oddział przybyli wolontariusze - pracownicy Budimeksu, którzy włączyli się w ostatnie prace wykończeniowe. W ramach wolontariatu montują, ustawiają meble i dekorują ściany.

strefa20180112_10220220180112_104935452

BŁĘKIT ŁAGODZI BÓL … A MY CHCEMY, ŻEBY DZIECI W SZPITALU BOLAŁO JAK NAJMNIEJ. STREFA RODZICA W SZPITALACH - TO DZIAŁA!

Na mapie programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” pojawiła się kolejna lokalizacja – Siedlce. W piątek, 24 listopada na Oddziale Dziecięcym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego odbył się finał 22. edycji ogólnopolskiego programu społecznego, realizowanego
i w całości finansowanego przez Budimex SA.

Stworzenie opiekunom małych pacjentów bardziej komfortowych warunków do przebywania ze swoimi pociechami w szpitalu, a tym samym poprawa samopoczucia dzieci i ułatwienie im szybszego powrotu do zdrowia - to główny cel programu "Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom".

Oddział Dziecięcy Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach rocznie przyjmuje około 1700 młodych pacjentów. Dzieci na oddziale przebywają około 4 dni, a rodzice wraz z nimi, bo ze strony szpitala, nie mają żadnych ograniczeń czasowych. W trakcie niedawno zakończonego remontu oddziału wydzielono i zaadaptowano na tzw. pokój rodziców 3 pomieszczenia (pokój kuchenny, pokój do odpoczynku i prowadzący do tych pomieszczeń korytarz), ale brak środków finansowych spowodował, że przestrzeń dla rodziców nie została dokończona. Rodzice hospitalizowanych dzieci, którzy czuwają całą dobę przy swoich pociechach nie mają miejsca dla siebie, gdzie mogliby odpocząć, zjeść czy napić się. Dłuższy pobyt w szpitalu u boku dzieci wymaga odpowiednich warunków, a my bardzo chcemy takie warunki rodzicom stworzyć – mówi dyrektor ds. Pielęgniarstwa i Organizacji Opieki w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach Anna Garucka. Strefa Rodzica w siedleckim szpitalu tak jak każda z dotychczasowych 21. Stref została stworzona według indywidualnego projektu uwzględniającego konkretne warunki lokalowe tej placówki oraz potrzeby rodziców i małych pacjentów. Część kuchenna i pokój do odpoczynku zostały połączone, poprowadził do nich odnowiony korytarz, wymieniono podłogę i położono nowe płytki na ścianach. W części kuchennej Budimex zainstalował m.in. zabudowę kuchenną wraz ze zlewozmywakiem, stół, krzesła i fotel sprawiły, że pomieszczenie kuchenne stało
się bardziej funkcjonale i przytulne.

Część wypoczynkową ozdobiły kolorowe motywy i dekoracje na ścianach, do dyspozycji najmłodszych jest regał w kształcie domku i kolorowe półki pełne zabawek. Dodatkowo Budimex zakupił sofę, stoły z krzesłami różnej wielkości dopasowanymi do rodziców i dzieci. W całej Strefie Rodzica dominuje błękit. Specjaliści chromoterapii twierdzą, że kolor błękitny uśmierza ból, koi emocje, uspokaja autonomiczny układ nerwowy i poprawia jakość snu (www.treco.pl/wiedza).

Jak zawsze, na ostatnim etapie prac aranżacyjnych, w dniu uroczystego otwarcia Strefy Rodzica profesjonalną ekipę budowlaną zastępują pracownicy Budimeksu. W ramach wolontariatu montują i ustawiają meble, pomagają w ostatnich pracach wykończeniowych. Chcielibyśmy, aby takie miejsca powstały w każdym polskim szpitalu - komentuje Krzysztof Kozioł, Dyrektor Biura Komunikacji Budimeksu. Mamy świadomość, że nie wszędzie jest to możliwe. Jednak fakt, że ta inicjatywa jest doskonale przyjmowana przez społeczeństwo, osoby zarządzające szpitalami czy instytucje samorządowe, napawa nadzieją, że takich miejsc będzie coraz więcej. Osobiście jestem dumny z naszych pracowników, którzy angażują się w powstanie tych stref, poświęcając swój prywatny czas – dodaje Krzysztof Kozioł.

20171123_15061220171123_150603                       20171123_150625_dsc0219strefa0520171123_150552

Łatwiej się uśmiechać, kiedy blisko jest mama lub tata, a ściany „patrzą” na turkusowo

TREFA RODZICA W SUWAŁKACH WŁAŚNIE  ZOSTAŁA OTWARTA.

W piątek, 6 października br. w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach odbył się finał XXI edycji programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.

Celem programu jest zwiększenie komfortu dzieci przebywających w szpitalach poprzez tworzenie przestrzeni, w których mogą spędzać czas ze swoimi rodzicami i choć na chwilę zapomnieć o chorobie.

Program realizuje i w całości finansuje Budimex SA.

Pobyt dziecka w szpitalu stresuje zarówno małego pacjenta jak i jego opiekunów. Obecność rodziców to obok leczenia kluczowy element wpływający na szybszy powrót do zdrowia. Poprawa jakości czasu spędzonego w szpitalu może w znacznym stopniu skrócić trudny proces hospitalizacji. Niestety na wielu oddziałach wciąż brakuje miejsc, w których dzieci poza szpitalną salą mogłyby spędzać czas z rodzicami.

Takiego miejsca brakowało też w Suwałkach, dlatego do realizacji XXI edycji programu wybrany został suwalski Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera.

Na pierwszym piętrze, w Poradni Chirurgii Dziecięcej metamorfozie poddano pokój zabiegowy, pomieszczenie administracyjne i hol. Pokój zabiegowy zmienił charakter i z typowo szpitalnego stał się bardziej przyjazny. Wymieniona podłoga, nowe płytki z dziecięcym dekorem, żółte zasłony i dodatki sprawiły, że pomieszczenie stało się radosne i rozświetlone. W korytarzu przybyło krzeseł i stolików dla dzieci, a dla rodziców zamontowano idealne do wypełniania dokumentów blaty. Pokój administracyjny, który do tej pory składał się z dwóch pomieszczeń przeszedł ogromną metamorfozę – został połączony w całość, zyskał m.in. nowe meble, zasłony i turkusowy charakter.

Skromne do tej pory pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 83 m2 Budimex zmienił w przyjazną i przytulną Strefę Rodzica, w której opiekunowie i dzieci mogą czytać książki, odpoczywać i po prostu spędzać ze sobą czas.

Podczas każdego finału ekipy remontowe przekazują pałeczkę wolontariuszom pracownikom Budimeksu, którzy z zapałem angażują się w urządzenie wyremontowanych pomieszczeń. Suwalski szpital jest już w tym roku 4. placówką, po szpitalach w Kaliszu, Poznaniu i Gdyni 
w którym powstało kolejne specjalne miejsce umilające rodzicom przebywanie ze swoimi chorymi pociechami w szpitalu.

Program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” wystartował w 2013 roku i do tej pory zostawił po sobie 21 komfortowych miejsc na dziecięcych oddziałach polskich szpitali przeznaczonych dla rodziców i najmłodszych pacjentów. Od 2017 roku Budimex zwiększył liczbę realizowanych rocznie stref z 4. do 6. Każda edycja programu jest inna i wyjątkowa, ponieważ remont i aranżacja wnętrz dostosowane są do architektury konkretnych szpitali.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie: www.strefarodzica.budimex.pl

img_4075

 img_4185

img_4424 img_4376

JUBILEUSZOWA STREFA RODZICA W KALISZU.

W kaliskim szpitalu, oddano do użytku Strefę Rodzica

Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu zyskał specjalne miejsce z wygodnym zapleczem socjalnym dla rodziców oraz kącikiem zabaw dla małych pacjentów. Wszystko to w ramach jubileuszowej, okrągłej 20. edycji ogólnopolskiego programu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom, realizowanego i w całości finansowanego przez firmę Budimex SA.

Program Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom wystartował w 2013 roku. Do dzisiaj w polskich szpitalach powstało 20 Stref Rodzica m.in. w Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi czy Krakowie. Główną ideą programu jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych polskich szpitali miejsc przyjaznych najmłodszym pacjentom i ich opiekunom, a także propagowanie obecności rodziców podczas hospitalizacji dziecka.

13 lipca 2017 roku w kaliskim szpitalu stworzono specjalne pomieszczenie z pełnym zapleczem socjalno – wypoczynkowym, które ma służyć rodzicom i małym pacjentom. Nowa przestrzeń została gruntownie odnowiona, odmalowana i wyposażona w funkcjonalne meble, zabawki oraz sprzęt AGD. Strefa Rodzica to kolorowa, piękna przestrzeń, z całkowicie nowym, ciepłym oświetleniem, wielobarwną podłogą i nowoczesną aranżacją. W przytulnie zaprojektowanym pomieszczeniu opiekunowie mogą spędzać czas ze swoimi pociechami, przygotować sobie szybki posiłek, wypić kawę czy herbatę lub po prostu odpocząć.
Realizacja programu społecznego, który zaspokaja realne potrzeby osób, do których jest adresowany, to naprawdę powód do dumy - mówi Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Budimex SA.
W naszej firmie od lat traktujemy społeczną odpowiedzialność, jako styl prowadzenia biznesu, dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, że dzięki doskonałej współpracy ze szpitalem w Kaliszu udało się zrealizować kolejną – już dwudziestą edycję programu. Dodatkowo, jestem pod wrażeniem niegasnącego zaangażowania i zapału, z jakim nasi pracownicy angażują się w każdą strefę. To dowód na to, że takie programy są potrzebne i warto je realizować – dodaje Krzysztof Kozioł.

Program jest prowadzony i w całości finansowany przez firmę Budimex SA, a koordynowany przez firmę Task Force Consulting Sp. z o.o.

fullsizerender-1img_8302img_83031

Kolejna Strefa Rodzica w szpitalu im. Karola Jonschera

Poznański Szpital Klinicznym im. Karola Jonschera (Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego) ma już specjalne miejsce z wygodnym zapleczem socjalnym dla rodziców oraz świetlicę dla małych pacjentów. Wszystko to w ramach 19. edycji ogólnopolskiego programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom.”

29 maja 2017 r. w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera  w Poznaniu odbył się finał dziewiętnastej edycji ogólnopolskiego programu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom. Program wystartował w 2013 roku. Do dzisiaj w całej Polsce powstało 19 Stref Rodzica m.in. w Bydgoszczy, Gdyni, Białymstoku, Poznaniu, Katowicach, Łodzi czy Krakowie. Główną ideą programu jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych polskich szpitali miejsc przyjaznych najmłodszym pacjentom i ich opiekunom, a także propagowanie obecności rodziców podczas hospitalizacji dziecka.

W poznańskim szpitalu stworzono specjalną, przyjazną przestrzeń z pełnym wyposażeniem. Pomieszczenie zostało gruntownie odnowione, odmalowane i wyposażone w funkcjonalne meble, zaplecze socjalne oraz sprzęt AGD. W przytulnie zaprojektowanej Strefie Rodzica opiekunowie mogą spędzać czas ze swoimi pociechami lub po prostu odpocząć. Do dyspozycji rodziców przekazane zostały także składane łóżka, by – jeśli sytuacja tego wymaga – dać im możliwość towarzyszenia dziecku nawet nocą.

Przyjazne przestrzenie, które powstają w ramach programu Strefa Rodzica. Budimex dzieciom, to połączenie rozwiązań funkcjonalno-użytkowych z walorami estetycznymi. Każdy z dotychczas zrealizowanych projektów jest zupełnie inny. Opracowywany w oparciu o unikalny projekt architekta. Na każdym z biorących udział
w programie oddziałów dziecięcych, wspólnie z zaangażowaną kadrą szpitala, wybierane jest miejsce, które można przekształcić, zaaranżować czy wyremontować. Czasami jest to korytarz, kiedy indziej magazyn lub niewykorzystywana sala szpitalna. Podczas dokumentacji z udziałem architekta powstaje wstępna koncepcja projektu dopasowana do potrzeb szpitala i środków przeznaczonych na realizację programu.

 Finalnym punktem każdej Strefy Rodzica jest ostatni dzień prac. Ekipy remontowe opuszczają pomieszczenia i dają pole do działania wolontariuszom – pracownikom Budimeksu. Bez względu na zajmowane stanowisko i pełnioną, funkcję, każdy z nich angażuje się w prace wykończeniowe. Oprócz wolontariuszy Budimeksu, w akcję od samego początku włączyła się honorowa Ambasadorka programu - Agnieszka Grochowska, popularna aktorka, znana między innymi z filmu „Wałęsa” czy „Obce Niebo”.

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny udało się stworzyć miejsce, w którym rodzice odnajdą chwilę wytchnienia i relaksu podczas pobytu ze swoim dzieckiem w szpitalu- mówi Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Budimex SA. To już dziewiętnasta  lokalizacja,  a przed nami nadal ambitne plany. Wartością tego projektu jest z jednej strony promowanie obecności rodziców przy dziecku w szpitalu, a z drugiej, dotyczącej bardziej nas, jako firmy, promowanie aktywnego angażowania się w projekty społeczne. Cieszy mnie niezwykła energia  i entuzjazm, jaką nasi pracownicy przystępują do każdej edycji programu, bowiem konsekwentnie, od lat traktujemy społeczną odpowiedzialność, jako styl prowadzenia biznesu. Strefa Rodzica jest dobitnym przykładem, na to, że warto się angażować jeszcze bardziej – dodaje Krzysztof Kozioł.

Z dotychczas oddanych Stref Rodzica rocznie może korzystać ponad 30 000 dzieci wraz z rodzicami. Na swoją strefę czekają kolejne oddziały polskich szpitali.

img_7622

img_7606